Ekspert CK:PAP gościem CiekaWizji red. Wiktora Niedzickiego

Prowadzenie pojazdu bywa monotonne, dlatego zachęcająca wydaje się perspektywa wdrożenia pojazdów autonomicznych, a tym samym możliwość połączenia jazdy z wykonywaniem innych czynności lub odpoczynkiem. Pojazdy wyposażone w najnowsze technologie automatyzujące jazdę mają poprawić bezpieczeństwo na drogach, jednak jakie są perspektywy w zakresie ich wdrożenia?

Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania wywiadu z ekspertem CK:PAP dr inż. Mikołajem Kruszewskim, który był gościem red. Wiktora Niedzickiego na kanale YouTube CiekaWizja. Rozmowa dotyczyła różnych aspektów wdrażania zautomatyzowanej i autonomicznej jazdy, w tym korzyści, ale i wątpliwości jakie budzi nowa technologia w kierowcach i innych użytkownikach ruchu. Rozważano, czy kierowcy będą chcieli korzystać z udogodnień jazdy autonomicznej. Zwracano uwagę na aspekt ludzki i potrzebę skutecznej komunikacji pojazdu autonomicznego z kierowcą. Ważne, aby sygnały nadawane przez pojazd były dla kierowcy intuicyjne i właściwie przez niego interpretowane.

Obawę budzi mobilność autonomiczna w kontekście sytuacji skrajnych lub nietypowych. Czy pojazdy wyposażone w technologie jazdy autonomicznej okażą się sprawniejsze w reakcjach niż ludzie? Aktualnie dostępna wiedza pozwala potwierdzić tę tezę, jednak przed naukowcami, konstruktorami i programistami jeszcze długa droga do osiągnięcia w pełni niezawodnej technologii.

Cała rozmowa jest dostępna pod linkiem: youtu.be

CiekaWizja to oficjalny kanał popularyzatora nauki red. Wiktora Niedzickiego, na którym dostępne są rozmowy z naukowcami i specjalistami, filmy z laboratoriów i instytutów, relacje z wypraw do ciekawych miejsc, a także doświadczenia i wykłady.

Źródło: youtu.be