„Reset” w Radiowej Czwórce z udziałem CK:PAP

W dniu 7 sierpnia 2023 r. ekspertka Centrum Kompetencji Pojazdów Autonomicznych i Połączonych (CK:PAP), mgr inż. Aleksandra Rodak gościła w Programie 4 Polskiego Radia. Podczas audycji „Reset”, poza nowościami muzycznymi, prowadzący poruszają ważne tematy ze świata i prezentują słuchaczom liczne ciekawostki. 

W ramach poniedziałkowej audycji, prowadzonej przez Jeremiego Angowskiego, poruszony został temat mobilności autonomicznej. Przedstawicielka CK:PAP zwróciła uwagę, że obszarem, który jako pierwszy spotka się z wprowadzeniem autonomii są przewozy towarów, a następnie technologia zostanie zaadoptowana w środkach zbiorowego transportu osób. Taka kolejność jest podyktowana kwestiami bezpieczeństwa. Ekspertka zwróciła uwagę na fakt, że w Polsce podejmowano już inicjatywy w tym zakresie, m.in. w Gdańsku i w Krakowie. W Gdańsku obiektem pilotażu był autonomiczny minibus [1], natomiast w Krakowie odbył się przejazd autonomicznego tramwaju [2]. Na pytanie redaktora o pojawienie się pojazdów autonomicznych na drogach publicznych, Aleksandra Rodak odpowiedziała, że jest to proces wymagający wielu zmian, m.in. dostosowania zapisów prawnych oraz infrastruktury. Prognozowany termin implementacji pierwszych pojazdów autonomicznych na polskich drogach to 2030 r. Najbliższe 7 lat należy więc poświęcić eliminacji wszelkich barier, które mogłyby ten proces zatrzymać lub opóźnić w czasie. 

W audycji „Reset” omówiono także kwestię nastrojów społecznych w stosunku do mobilności autonomicznej. Zdaniem ekspertki CK:PAP „boimy się tego czego nie znamy” – dlatego tak ważne jest szerzenie wiedzy na temat pojazdów autonomicznych, a także zautomatyzowanych, które są rozwiązaniem przejściowym. Radiowa dyskusja skupiła się również na istniejących barierach technologicznych, do których należy m.in. wykrywanie obiektów we mgle oraz podczas obfitych opadów. Przedstawicielka CK:PAP nawiązała do autonomicznych taksówek kursujących po ulicach San Francisco (Kalifornia, USA). Początkowo miały one zezwolenie na poruszanie się w godzinach nocnych, po określonym obszarze, a także zakaz jazdy we mgle oraz w trakcie deszczu [3].

Cała rozmowa jest dostępna na stronie Programu 4 Polskiego Radia [4]

Źródła:
[1] www.gdansk.pl
[2] www.krakow.pl
[3] jalopnik.com 
[4] Polskie Radio Czwórka www.polskieradio.pl