Uznanie za zasługi na rzecz BRD dla dr Ewy Odachowskiej-Rogalskiej, ekspertki CK:PAP

W dniach 14-15 czerwca 2023 r. odbył się V Ogólnopolski Konwent pt.: „Współpraca międzysektorowa i innowacje na rzecz bezpieczeństwa drogowego”. Konwent został zorganizowany w ramach Ogólnopolskiego Programu „Bądź bezpieczny na drodze” – edycja 2018-2025 i miał charakter charytatywny. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Inicjatorem i głównym organizatorem Konwentu była Fundacja „Nadzieja” Osób Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych.

W trakcie wydarzenia dr Ewa Odachowska-Rogalska, ekspertka Centrum Kompetencji Pojazdów Autonomicznych i Połączonych (CK:PAP), wzięła udział w debacie dotyczącej psychologicznych aspektów przyczyn wypadków wskazując, między innymi, na rolę pojazdów autonomicznych w ograniczaniu zachowań ryzykownych na drodze. 

Podczas konwentu zostały przyznane odznaczenia za zasługi na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Nagrodę z rąk Prezes Fundacji Nadzieja dr Aleksandry Kieres odebrała m.in. dr Ewa Odachowska-Rogalska, która w ramach CK:PAP pełni funkcję eksperta z zakresu psychologii transportu. Dr Odachowska-Rogalska od lat wspiera i promuje działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa, ponadto zajmuje się psychologicznym wsparciem ofiar wypadków drogowych. W CK:PAP bada, między innymi, psychologiczne aspekty zmian postaw w kontekście adaptacji do autonomizacji pojazdów.

***

Konferencyjna część Konwentu została przeprowadzona w sześciu tematycznych panelach dyskusyjnych tj. Prawo, Edukacja, Infrastruktura, Ekonomia, Innowacje i Zdrowie, a jej celem było upowszechnianie pomysłów wspierających bezpieczeństwo drogowe oraz umożliwianie rozwoju innowacyjnym rozwiązaniom na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.