CK:PAP i Skoda Auto Szkoła zapraszają do współpracy

Prowadzenie pojazdu wymaga uzyskania prawa jazdy. Jednak czy to wystarczy, aby zapewnić bezpieczeństwo na drogach? Proces szkolenia i egzaminowania kierowców powinien być odpowiednio zorganizowany i prowadzony, aby po drogach poruszali się kierowcy, którzy nie tylko potrafili zdać egzamin, ale także umieją bezpiecznie użytkować swoje samochody, w tym te wyposażone w najnowsze technologie.

Dynamiczny rozwój systemów wsparcia kierowcy, a także ich różnorodność powodują, że użytkownicy albo nie mają o nich wystarczającej wiedzy, przez co stronią od korzystania z nich, albo pokładają zbyt duże zaufanie w technologii wykazując postawę bezkrytyczną w stosunku do możliwości systemów. Oba scenariusze są jednakowo ryzykowne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach, zarówno w ujęciu bezpieczeństwa kierowcy jak i pozostałych uczestników. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego wynika, że 53% kierowców uczy się obsługi funkcji automatyzujących jazdę podczas prowadzenia pojazdu, „idąc na żywioł”.

Czy zastanawiali się kiedyś Państwo nad skutecznością systemów automatyzujących jazdę w obliczu ich niepoprawnego użycia? Czy inwestycja w nowoczesną flotę jest uzasadniona jeżeli pracownicy nie potrafią poprawnie wykorzystywać technologii umieszczonych w pojeździe? A może zastanawiacie się jak poprawić bezpieczeństwo floty i kierowców? Jeśli tak, to wraz z naszym partnerem – Skoda Auto Szkoła – serdecznie zapraszamy do współpracy naukowo-szkoleniowej w zakresie automatyzacji transportu i jej wpływu na funkcjonowanie floty.

Realizowane badania możemy rozszerzyć również o obszary związane ze stanem psychofizycznym kierowców, m.in.:

  • rozproszenie uwagi,
  • radzenie sobie ze stresem,
  • presja czasu.

Zainteresowane podmioty zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym centrumav@its.waw.pl.