Blog
Zastosowanie pojazdów autonomicznych na potrzeby odśnieżania miast i obszarów podmiejskich
W Polsce, zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym pojazdy samochodowe przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia, są klasyfikowane i dopuszczane do ruchu jako pojazdy specjalne. Przykładem takiej klasyfikacji jest pojazd przeznaczony do zimowego utrzymania dróg, czyli pojazd wyposażony w urządzenia do usuwania śniegu, gołoledzi oraz posiadający odpowiednie oznakowanie. Główne funkcje wykonywane przez pojazdy o przeznaczeniu do zimowego utrzymania dróg, to usuwanie śniegu z jezdni i poboczy dróg oraz obiektów towarzyszących, a także zapobieganie powstawaniu i likwidacja śliskości na drogach.
W Polsce przepisy nie przewidują dopuszczenia do ruchu autonomicznych pojazdów przeznaczonych do zimowego utrzymania dróg, jednak takie rozwiązania są już stosowane w innych krajach. Obecnie liderami w tym segmencie są Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, a następnie kraje Europy i Azji. W Stanach Zjednoczonych autonomiczne pługi odśnieżające, czyli samojezdne pojazdy wyposażone w sprzęt przystosowany do odśnieżania, znajdują zastosowanie zarówno w obszarach miejskich, jak i pozamiejskich i są wykorzystywane do odśnieżania dróg, autostrad, parkingów, lotnisk i innych terenów zewnętrznych.
Wyposażenie autonomicznych pojazdów odśnieżających w zaawansowane czujniki, GPS i algorytmy uczenia, pozwala na ich samodzielnie przemieszczanie się i pracę bez ingerencji człowieka. Dzięki automatyzacji procesu odśnieżania, podmioty odpowiedzialne za stan dróg mogą zapewnić terminowe i skuteczne usuwanie śniegu. Autonomiczne pługi odśnieżające mogą działać przez wiele godzin, umożliwiając odśnieżanie nawet podczas obfitych opadów atmosferycznych lub w niesprzyjających warunkach pogodowych, zwiększając w ten sposób mobilność miejską i zmniejszając obciążenie zasobów ludzkich.
Oprócz zastosowań miejskich i podmiejskich, autonomiczne pługi odśnieżające zyskują popularność także w zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych, na potrzeby dużych obiektów takich jak lotniska, uniwersytety, czy obszary przynależne do różnego rodzaju firm, gdzie wymagane jest wydajne odśnieżanie w celu utrzymania dostępności i zapewnienia bezpieczeństwa. Autonomiczne pługi odśnieżające są idealne do takich środowisk ze względu na ich zdolność do obsługi rozległych powierzchni i dostosowywania się do zmiennych warunków pogodowych. Stanowią ekonomiczne i niezawodne rozwiązanie do utrzymywania dużych przestrzeni w czystości, zapewniając nieprzerwaną pracę i redukując koszty konserwacji.
W krajach o wysokim stopniu zurbanizowania, w których trudne warunki pogodowe występują z dużą częstotliwością, potrzeba stosowania wydajnych rozwiązań do usuwania śniegu, zarówno w obszarach mieszkalnych, jak i komercyjnych, przyczynia się do wzrostu zapotrzebowania na specjalistyczne pojazdy samojezdne. W miarę rozwoju technologii, zakłada się wzrost w zakresie wykorzystania autonomicznych pługów odśnieżających, szczególnie z uwagi na potrzebę zapewnienia szybkiego, wydajnego i mało pracochłonnego usuwania śniegu, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Dzięki szybkiemu postępowi technologicznemu w tym zakresie, w szczególności lepszej integracji czujników, doskonaleniu działania nawigacji GPS i możliwości analizy danych w czasie rzeczywistym, możliwa jest poprawa wydajności i efektywności pracy takich pojazdów.
Należy pamiętać, że stosowanie autonomicznych pojazdów do odśnieżania w poszczególnych krajach wymaga wcześniejszego dostosowania przepisów prawa, wytycznych i norm w zakresie bezpiecznej eksploatacji tego typu pojazdów. Brak stosownych uregulowań prawnych może okazać się przeszkodą w ich stosowaniu. Wyzwaniem mogą być także wysokie początkowe koszty inwestycyjne i konkurencja ze strony tradycyjnych firm świadczących usługi odśnieżania.
Zastosowanie autonomicznych pługów odśnieżających na potrzeby oczyszczania obszarów miejskich i podmiejskich, to innowacyjne rozwiązanie zapewniające dużą wydajność pracy oraz zmniejszenie liczby wypadków drogowych, a zatem poprawę ogólnego bezpieczeństwa. Korzystanie z autonomicznych pługów odśnieżających może przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, ponieważ są one zazwyczaj zasilane elektrycznie i mogą działać wydajniej niż tradycyjne pojazdy do odśnieżania.
Zastosowanie takiego rozwiązania nie byłoby jednak możliwe bez rozwoju technologii. W wielu krajach prowadzone są projekty badawcze, których celem jest wsparcie mobilności autonomicznej poprzez dostarczanie gotowych rozwiązań. W Polsce jednym z takich projektów jest DARTS-PL (darts-database.com), w ramach którego opracowywana jest baza danych scenariuszy drogowych zarejestrowanych w różnych warunkach pogodowych – również zimą i w trakcie opadów.
W Stanach Zjednoczonych, w stanie Minnesota odbywają się coroczne zawody autonomicznych pługów odśnieżających. W dniach 17-18 stycznia 2025 r. w Dunwoody College of Technology w Minneapolis odbędzie się XV edycja wydarzenia. Celem tego konkursu jest aktywizacja społeczeństwa, w szczególności studentów uniwersytetów i innych szkół wyższych, a także ogółu mieszkańców, w celu zaprojektowania i zbudowania w pełni autonomicznego pojazdu do usuwania śniegu z wyznaczonej na potrzeby konkursu ścieżki. Uczestnicy konkursu mają możliwość zaangażowania się w prace mające na celu skonstruowanie szybkiego, wydajnego i bezpiecznego pojazdu odśnieżającego wykorzystującego najnowsze, innowacyjne technologie nawigacji i sterowania.
Źródło:
www.caranddriver.com
www.linkedin.com
mail.autosnowplow.com
www.verifiedmarketreports.com