„Vehicle-Road-Cloud Integrated Systems” (VRCIS) to zintegrowane systemy zapewniające korzyści, takie jak rozszerzona percepcja i możliwość udostępniania danych między różnymi obszarami zarządzania ruchem w mieście. W Chinach aplikacja VRCIS jest testowana i wdrażana pilotażowo w wybranych miastach.
W dniach 2-6 marca 2025 r. w Wiśle odbyło się 51 Ogólnopolskie Sympozjum Diagnostyka Maszyn. Organizatorem wydarzenia był Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej, Polskie Towarzystwo Diagnostyki Technicznej, Sekcja Podstaw Eksploatacji KBM PAN, Komisja Transportu PAN oraz Komitet Akustyki PAN.
Ekspertki Centrum Kompetencji Pojazdów Autonomicznych i Połączonych (CK:PAP) – Aleksandra Rodak i Anna Niedzicka – wygłosiły referat dotyczący stanowiska badawczo-pomiarowego do rejestracji scenariuszy drogowych dla pojazdów autonomicznych, tym samym nawiązując do realizowanego przez CK:PAP projektu DARTS-PL.
Podczas 21. spotkania ekspertów ds. pojazdów zautomatyzowanych, autonomicznych i połączonych (GRVA), które odbyło się w Pałacu Narodów w Genewie w dniach od 20 do 24 stycznia 2025 roku, dyskutowano nad potrzebą powołania nowej nieformalnej grupy roboczej (ang. Informal Working Group - IWG), zajmującej się bezpieczeństwem dostępu do danych i funkcji pojazdu (ang. Safe and Secure Access to Vehicle Data and Functions - SAVDF).
Instytut Transportu Samochodowego wraz z Centrum Kompetencji Pojazdów Autonomicznych i Połączonych, zapraszają na IV edycję konferencji AV-POLAND.
Konferencja odbędzie się 12 czerwca 2025 r. w siedzibie Instytutu Transportu Samochodowego.
W dniach 6-11.01.2025 r. odbyła się LIII edycja Zimowej Szkoły Niezawodności. W wydarzeniu wzięła udział dr inż. Małgorzata Pełka. Ekspertka CK:PAP odniosła się do niezawodności operatora ludzkiego oraz wpływu człowieka na niezawodność systemów technicznych.
Zastosowanie autonomicznych pługów odśnieżających na potrzeby oczyszczania obszarów miejskich i podmiejskich, to innowacyjne rozwiązanie zapewniające dużą wydajność pracy oraz zmniejszenie liczby wypadków drogowych, a zatem poprawę ogólnego bezpieczeństwa. Korzystanie z autonomicznych pługów odśnieżających może przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, ponieważ są one zazwyczaj zasilane elektrycznie i mogą działać wydajniej niż tradycyjne pojazdy do odśnieżania.